ΔΕΛΤΙΟ ΤΥΠΟΥ

Ολοκληρώθηκε με μεγάλη επιτυχία το πρόγραμμα μαθησιακής Κινητικότητας ΚΑ1 Erasmus+ του ΔΙΕΚ Στεμνίτσας στην Βαρκελώνη της Ισπανίας διάρκειας 16 ημερών το οποίο αφορούσε 24 σπουδαστές της ειδικότητας «Τεχνικός χειροποίητου κοσμήματος και σχεδιασμού κοσμήματος» .

Οι καταρτιζόμενοι μαζί με τους συνοδούς τους Κολοκυθά Φώτη και Στέλιο Παναγόπουλο και την διευθύντρια του ΔΙΕΚ Στεμνίτσας Σοφία Ταγκαλάκη διέμειναν από 30/4/22 – 15/5/22 στην Βαρκελώνη της Ισπανίας και πραγματοποίησαν πρακτική άσκηση σε εργαστήρια και εκπαιδευτικούς φορείς της πόλης με την συνδρομή και καθοδήγηση του εκπαιδευτικού φορέα MOVEU. Βίωσαν μοναδικές εμπειρίες . Συνέκριναν το ελληνικό και το εκπαιδευτικό σύστημα στον τομέα της αργυροχρυσοχοΐας καθώς και την πραγματικότητα της αγοράς εργασίας, εντόπισαν ομοιότητες και διαφορές.

Πραγματοποιήθηκαν μαθήματα ηλεκτρονικού σχεδιασμού κοσμήματος, και εκτυπώθηκαν σε σύγχρονο εκτυπωτή 3d printer τα κοσμήματα και ο κάθε σπουδαστής το πήρε μαζί του.

Πραγματοποιήθηκαν πολιτιστικές επισκέψεις σε χώρους που άπτονταν του αντικειμένου τους όπως το Μουσείο Dali που ασχολείται ιδιαίτερα με τον σχεδιασμό κοσμημάτων.

Έγινε επίσκεψη σε εργαστήρια κοσμημάτων και οι σπουδαστές είδαν την πραγματικό χρόνο και χώρο την πραγματικότητα της αγοράς στο τομέα τους στην Ισπανία.

Πραγματοποιήθηκε επίσκεψη, ξενάγηση και ενημέρωση στο πανεπιστήμιο Καλών Τεχνών της Βαρκελώνης στο τμήμα κατασκευής κοσμημάτων όπου οι σπουδαστές εκτός όλων των άλλων πληροφοριών ενημερώθηκαν για την δυνατότητα που έχουν μετά την ολοκλήρωσή των σπουδών τους στο φορέα μας που απονέμει πτυχίο επιπέδου 5 να εγγραφούν και να παρακολουθήσουν μεταπτυχιακό πρόγραμμα σπουδών και να αποκτήσουν επίπεδο 7 που δεν υπάρχει η συγκεκριμένη δυνατότητα στη χώρα μας στο συγκεκριμένο αντικείμενο σπουδών. (https://www.escolamassana.cat/en)

Αντίστοιχες δράσεις πραγματοποιήθηκαν στο ΔΙΕΚ στα πλαίσια της διάχυσης αποτελεσμάτων.

Το πρόγραμμα Erasmus+ , τομέας Επαγγελματικής Εκπαίδευσης και Κατάρτισης  που χρηματοδοτήθηκε από την Ευρωπαϊκή Ένωση και είχε ως εθνική μονάδα συντονισμού το ΙΚΥ έκλεισε με αποχαιρετιστήρια εκδήλωση στη διάρκεια της οποίας απονεμήθηκαν Βεβαιώσεις απασχόλησης και Πιστοποιητικά Συμμετοχής σε όλους τους συμμετέχοντας.

Η ΔΙΕΥΘΥΝΤΡΙΑ ΤΟΥ ΔΙΕΚ ΣΤΕΜΝΙΤΣΑΣ

ΚΟΣΤΟΛΟΓΗΣΗ

19:00-19:45)

ΠΡΟΩΘΗΣΗ ΠΩΛΗΣΕΩΝ

Ανακοινώθηκαν τα αποτελέσματα επιλογής Α' φάσης υποψηφίων στα Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας και Θρησκευμάτων.

Για να δείτε το αποτέλεσμα της αίτησής σας, θα πρέπει να κάνετε Είσοδο στο σύστημα

χρησιμοποιώντας το  email και συνθηματικό που ήδη έχετε. Από εκεί μπορείτε να εκτυπώσετε την αίτησή σας, η οποία φέρει αριθμό πρωτοκόλλου, καθώς και τα μόρια ανά προτίμηση.

(Αν δεν θυμάστε το συνθηματικό σας, μπορείτε να ζητήσετε
Επαναφορά συνθηματικού στο
)

ΟΙ ΕΓΓΡΑΦΕΣ ΣΤΟ ΔΙΕΚ ΣΤΕΜΝΙΤΣΑΣ ΘΑ ΓΙΝΟΝΤΑΙ ΚΑΤΟΠΙΝ ΤΗΛΕΦΩΝΙΚΟΥ ΡΑΝΤΕΒΟΥ ΣΤΟ ΤΗΛ:2795081514